Allmän dans i Stockholm med omnejd.
Ändringar och fel kan förekomma, kontrollera på arrangörens webbplats före avfärd!
Preliminära danser markerade med grå och kursiv text
Datum | | Arrangör | Plats | Dans | Orkester etc. |
Maj |
Vecka 18 29/4 - 5/5 2024 |
To 2/5 | 13:00 | Torsdagsdansarna | Uppsala Fyris Park | 4m 1g | BarraBazz → |
Fr 3/5 | 13:00 | Boo Folkets Hus | Boo FH, Orminge c | m g | Sverre Carlsson → |
| 13:00 | Dansträffen | Hjorthagens Kult.hus | m (g) | Janne Stefans → |
| 13:00 | FKC Alvik | Brommasalen Alvik | 4m 1g | Lars Erikssons → |
| 2? | Fyris Park | Uppsala Fyris Park | m | Sannex |
Lö 4/5 | 2? | Mälarsalen | Mälarsalen | m | Titanix → |
Sö 5/5 | 13:00 | PRO Farsta | Tuben Munkforspl 45 | m g | Edwings |
| 18:00 | Folkmusikhuset | Skeppsholmen fhskola | p ö g | Menuett, Sörmländsk slängpolska → |
Vecka 19 6/5 - 12/5 2024 |
Må 6/5 | 17:30 | Tango Norte | Lignagatan 8 | t | Måndagspraktika → |
Ti 7/5 | 13:00 | Söderträffen | Brommasalen Alvik | 4m 1g | BarraBazz |
| 18:30 | Stallet Folk&Världsmusik | Stallet Stallgatan 7 | t | Milonga Musical → |
| 19:00 | Ulvsättra Bgf | Ulvsättra Loge | 2m 1g | Samzons → |
On 8/5 | 18:00 | Tango Norte | Brommasalen Alvik | t | Onsdagspraktika → |
To 9/5 | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | m | Blender |
| 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Jive → |
Fr 10/5 | 19:00 | FKC Alvik | Brommasalen Alvik | 4m 1g | Jive → |
| 2? | Fyris Park | Uppsala Fyris Park | m | Blender |
Lö 11/5 | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | s | Salsa → |
| 19:00 | Nalens Vänner | Nalen | m j | Bara Damer Storband + Jambalaya → |
Sö 12/5 | 16:30 | Folkmusikhuset | Skeppsholmen fhskola | p g | 6-15 år, barndanshus, hambo, Jössehärad → |
Vecka 20 13/5 - 19/5 2024 |
Må 13/5 | 17:30 | Tango Norte | Lignagatan 8 | t | Måndagspraktika → |
Ti 14/5 | 13:00 | Söderträffen | Brommasalen Alvik | 4m 1g | Junix |
| 19:00 | Ulvsättra Bgf | Ulvsättra Loge | 2m 1g | Holens → |
On 15/5 | 18:00 | Tango Norte | Brommasalen Alvik | t | Onsdagspraktika → |
To 16/5 | 13:00 | Torsdagsdansarna | Uppsala Fyris Park | 4m 1g | Engdahls → |
| 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | m | Titanix |
| 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Donnez → |
Fr 17/5 | 13:00 | FKC Alvik | Brommasalen Alvik | 4m 1g | Janne Martins → |
| 2? | Fyris Park | Uppsala Fyris Park | m | Allstars |
Lö 18/5 | 11:00 | Tempelgården | Visingsö Tempelgård | g p | Spelmansstämma på Visingsö → |
| 12:30 | Årsundaruschen | Årsunda strandbad | g p | Årsundaruschen sommarstämma → |
| 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | s | Bachata → |
| 18:30 | Varma Fötter | Järna Gula Villan | p g | → |
Sö 19/5 | 18:00 | Folkmusikhuset | Skeppsholmen fhskola | p g | Frammes, Gammalpolska, dans t spellista → |
Vecka 21 20/5 - 26/5 2024 |
Må 20/5 | 17:30 | Tango Norte | Lignagatan 8 | t | Måndagspraktika → |
Ti 21/5 | 13:00 | Söderträffen | Brommasalen Alvik | 4m 1g | Sverre Carlsson |
| 13:00 | Pro Hölö | Wij Gammelgård Hölö | m (g?) | Christer Eklund → |
| 19:00 | Ulvsättra Bgf | Ulvsättra Loge | 2m 1g | Junix → |
On 22/5 | 18:00 | Tango Norte | Brommasalen Alvik | t | Onsdagspraktika → |
To 23/5 | 13:00 | Torsdagsdansarna | Uppsala Fyris Park | 4m 1g | Jive → |
| 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | m | Streaplers |
| 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Matz Bladhs → |
| 19:00 | Årstablick | Årstaliden | 2.5m 1g | Christer Eklund → |
Fr 24/5 | 19:00 | FKC Alvik | Brommasalen Alvik | 4m 1g | Micke Ahlgrens → |
Lö 25/5 | 15:00 | Täby spelmansgille | Ekskogens bygdegård | p g | Ekskogens spelmansstämma → |
| 19:00 | Dansvinden | Dansvinden Huddinge | e | Småfranska & Mark Prescott → |
Sö 26/5 | 13:00 | Stockholms spelmansgille | Jakobsb.gård,Bredäng | p g | Spelmansstämma i Bredäng |
| 16:30 | Folkmusikhuset | Skeppsholmen fhskola | p e g | Balfolk, schottis, polska fr Boda → |
| 17:00 | Hågelby | Hågelby | m | Casanovas + Phs nonstop → |
Vecka 22 27/5 - 2/6 2024 |
Må 27/5 | 17:30 | Tango Norte | Lignagatan 8 | t | Måndagspraktika → |
Ti 28/5 | 13:00 | Söderträffen | Brommasalen Alvik | 4m 1g | Kalle & Stefan |
| 19:00 | Broby GoIF | Broby Festplats | m | Black Jack → |
| 19:00 | Ulvsättra Bgf | Ulvsättra Loge | 2m 1g | Edwings → |
On 29/5 | 17:00 | Folkmusikhuset | Kulturhuset | p g | Skeppis på rymmen → |
| 18:00 | Tango Norte | Brommasalen Alvik | t | Onsdagspraktika → |
To 30/5 | 13:00 | Torsdagsdansarna | Uppsala Fyris Park | 4m 1g | Micke Ahlgrens → |
| 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | m | Fernandoz |
| 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Engdahls → |
| 19:00 | Hågelby | Hågelby | m | Highlights → |
| 19:00 | Årstablick | Årstaliden | 2.5m 1g | Tomas & Co → |
Fr 31/5 | 19:00 | Skultuna Lagårn | Skultuna-Lagårn | m | Callinaz & Allstars |
Juni |
Lö 1/6 | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | s | Salsa → |
| 19:00 | Skultuna Lagårn | Skultuna-Lagårn | m | Blender & Casanovas |
Sö 2/6 | 18:00 | Folkmusikhuset | Skeppsholmen fhskola | p e g | Våravslutning → |
Vecka 23 3/6 - 9/6 2024 |
Ti 4/6 | 13:00 | Söderträffen | Brommasalen Alvik | 4m 1g | Edwings |
| 13:00 | Pro Hölö | Wij Gammelgård Hölö | m (g?) | Tomaz & Co → |
| 19:00 | Broby GoIF | Broby Festplats | m | Holidays → |
| 19:00 | Ulvsättra Bgf | Ulvsättra Loge | 2m 1g | Lars Erikssons → |
To 6/6 | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | m | Martinez |
| 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Bob Stevens → |
Fr 7/6 | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | s | Salsa Cubana → |
Lö 8/6 | ? | Ransätersstämman | Ransäters hemb.gård | g p | Ransäterstämman 2024 |
| 19:00 | Skansen | Skansen | m | Donnez → |
Vecka 24 10/6 - 16/6 2024 |
Ti 11/6 | 13:00 | Söderträffen | Brommasalen Alvik | 4m 1g | Vakant |
| 19:00 | Broby GoIF | Broby Festplats | m | Kjellez → |
| 19:00 | Ulvsättra Bgf | Ulvsättra Loge | 2m 1g | Tomaz → |
To 13/6 | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | m | Bob Stevens |
| 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Kjellez → |
| 19:00 | Hågelby | Hågelby | m | Date → |
| 19:00 | Årstablick | Årstaliden | 2.5m 1g | Lars Eriksson → |
Fr 14/6 | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | s | Salsa Cubana → |
| 18:00 | Sprallen | Årstavikens dansbana | l s | Bachata → |
Lö 15/6 | 12:00 | Luleå Hembygdsgille | Luleå Gammelstad | g (p) | Splemansstämma |
| 13:00 | Nyckelharpstämman | Österbybruk | p g | Nyckelharpsstämman |
| 15:00 | Folkärna Folkfest | Folkärna Gammelgård | p g | Folkärna folkfest → |
| 15:00 | Sprallen | Årstavikens dansbana | g p | Stockholms Spelmansgille → |
| 19:00 | Skansen | Skansen | m | Highlights → |
Vecka 25 17/6 - 23/6 2024 |
Ti 18/6 | 13:00 | Pro Hölö | Wij Gammelgård Hölö | m (g?) | Jirix → |
| 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | s | Bachata → |
| 19:00 | Broby GoIF | Broby Festplats | m | Micke Ahlgrens → |
| 19:00 | Ulvsättra Bgf | Ulvsättra Loge | 2m 1g | Gideons → |
On 19/6 | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | m | Micke Ahlgrens |
To 20/6 | 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Martinez → |
Fr 21/6 | 2? | Skansen | Skansen | m | Sandins (midsommarafton) → |
Lö 22/6 | 19:00 | Skansen | Skansen | m | Sandins → |
Vecka 26 24/6 - 30/6 2024 |
Må 24/6 | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | s | Salsa → |
Ti 25/6 | 13:00 | Iogt-Nto 31 Drabanten | Liljekonvaljeholmen | m | Lövgrens → |
| 19:00 | Broby GoIF | Broby Festplats | m | Engdahls → |
| 19:00 | Ulvsättra Bgf | Ulvsättra Loge | 2m 1g | Junix → |
On 26/6 | 18:30 | Upplandsmuseet | Uppsala Disagården | g (p?) | Gammaldans → |
To 27/6 | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | m | Phs |
| 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Holidays → |
| 19:00 | Hågelby | Hågelby | m | Blender → |
| 19:00 | Årstablick | Årstaliden | 2.5m 1g | Edwings → |
Lö 29/6 | 15:00 | Folkmusikens Hus | Leksand hembygdsgård | p g | Leksands spelmansstämma |
| 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | s | Bachata → |
| 19:00 | Skansen | Skansen | m | Kjellez → |
Juli |
Vecka 27 1/7 - 7/7 2024 |
Må 1/7 | 19:00 | Skansen | Skansen | m j | Leif Kronlunds Orkester → |
Ti 2/7 | 13:00 | Pro Hölö | Wij Gammelgård Hölö | m (g?) | Sverres → |
| 13:00 | Iogt-Nto 31 Drabanten | Liljekonvaljeholmen | m | Micke Ahlgrens → |
| 19:00 | Broby GoIF | Broby Festplats | m | Donnez → |
On 3/7 | 18:30 | Upplandsmuseet | Uppsala Disagården | g (p?) | Gammaldans → |
To 4/7 | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | m | Date |
| 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Micke Ahlgrens → |
| 19:00 | Hågelby | Hågelby | m | Excess → |
| 19:00 | Årstablick | Årstaliden | 2.5m 1g | Sverre Carlsson → |
Lö 6/7 | 15:00 | Sprallen | Årstavikens dansbana | g p | Stockholms Spelmansgille → |
| 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | s | Salsa Cubana → |
| 19:00 | Skansen | Skansen | m | Matz Bladhs → |
Sö 7/7 | 17:00 | Iogt-Nto 31 Drabanten | Liljekonvaljeholmen | m | Blender → |
Vecka 28 8/7 - 14/7 2024 |
Må 8/7 | 19:00 | Skansen | Skansen | m j | Leif Kronlunds Orkester → |
Ti 9/7 | 13:00 | Iogt-Nto 31 Drabanten | Liljekonvaljeholmen | m | Martinez → |
| 19:00 | Broby GoIF | Broby Festplats | m | Sandins → |
On 10/7 | 18:30 | Upplandsmuseet | Uppsala Disagården | g (p?) | Gammaldans → |
To 11/7 | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | m | Larz-Kristerz |
| 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Engdahls → |
| 19:00 | Hågelby | Hågelby | m | Highlights → |
Lö 13/7 | 15:00 | Sprallen | Årstavikens dansbana | g p | Stockholms Spelmansgille → |
| 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | s | Salsa → |
| 19:00 | Skansen | Skansen | m | Xplays → |
Vecka 29 15/7 - 21/7 2024 |
Må 15/7 | 19:00 | Skansen | Skansen | m j | Leif Kronlunds Orkester → |
Ti 16/7 | 13:00 | Pro Hölö | Wij Gammelgård Hölö | m (g?) | Patrik Eklöf → |
| 13:00 | Iogt-Nto 31 Drabanten | Liljekonvaljeholmen | m | Sounders → |
| 19:00 | Broby GoIF | Broby Festplats | m | Martinez → |
On 17/7 | 18:30 | Upplandsmuseet | Uppsala Disagården | g (p?) | Gammaldans → |
To 18/7 | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | m | Engdahls |
| 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Bob Stevens → |
| 19:00 | Hågelby | Hågelby | m | Wahlströms → |
Lö 20/7 | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | s | Bachata → |
| 19:00 | Skansen | Skansen | m | Martinez → |
Vecka 30 22/7 - 28/7 2024 |
Må 22/7 | 19:00 | Skansen | Skansen | m j | Leif Kronlunds Orkester → |
Ti 23/7 | 13:00 | Iogt-Nto 31 Drabanten | Liljekonvaljeholmen | m | Strike → |
| 19:00 | Broby GoIF | Broby Festplats | m | Streaplers → |
On 24/7 | 18:30 | Upplandsmuseet | Uppsala Disagården | g (p?) | Gammaldans → |
To 25/7 | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | m | Excess |
| 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Brogrens → |
| 19:00 | Hågelby | Hågelby | m | Phs → |
| 19:00 | Årstablick | Årstaliden | 2.5m 1g | Kenneth Hertz → |
Lö 27/7 | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | s | Salsa Cubana → |
| 19:00 | Skansen | Skansen | m | Fernandoz → |
Sö 28/7 | 17:00 | Iogt-Nto 31 Drabanten | Liljekonvaljeholmen | m | Streaplers → |
Vecka 31 29/7 - 4/8 2024 |
Må 29/7 | 19:00 | Skansen | Skansen | m j | Leif Kronlunds Orkester → |
Ti 30/7 | 13:00 | Pro Hölö | Wij Gammelgård Hölö | m (g?) | Kenneth & Annika → |
| 13:00 | Iogt-Nto 31 Drabanten | Liljekonvaljeholmen | m | Ola & Jag → |
| 19:00 | Broby GoIF | Broby Festplats | m | Fernandoz → |
On 31/7 | 18:30 | Upplandsmuseet | Uppsala Disagården | g (p?) | Gammaldans → |
Augusti |
To 1/8 | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | m | Hollyz |
| 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Streaplers → |
| 19:00 | Hågelby | Hågelby | m | Shine → |
| 19:00 | Årstablick | Årstaliden | 2.5m 1g | Wahlén & Segeblad → |
Lö 3/8 | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | s | Salsa → |
| 19:00 | Skansen | Skansen | m | Sounders → |
Vecka 32 5/8 - 11/8 2024 |
Ti 6/8 | 13:00 | Iogt-Nto 31 Drabanten | Liljekonvaljeholmen | m | Junix → |
| 19:00 | Broby GoIF | Broby Festplats | m | Bob Stevens → |
| 19:00 | Ulvsättra Bgf | Ulvsättra Loge | 2m 1g | Tomaz → |
To 8/8 | 16:00 | Årstablick | Årstaliden | 2.5m 1g | Tomas & Co → |
| 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | m | Matz Bladhs |
| 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Black Jack → |
| 19:00 | Hågelby | Hågelby | m | Xplays → |
Lö 10/8 | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | s | Bachata → |
| 19:00 | Skansen | Skansen | m | Hollyz → |
Sö 11/8 | 17:00 | Iogt-Nto 31 Drabanten | Liljekonvaljeholmen | m | Donnez → |
Vecka 33 12/8 - 18/8 2024 |
Må 12/8 | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | m | Donnez |
Ti 13/8 | 13:00 | Pro Hölö | Wij Gammelgård Hölö | m (g?) | Janssons orkester → |
| 13:00 | Iogt-Nto 31 Drabanten | Liljekonvaljeholmen | m | BarraBazz → |
| 19:00 | Broby GoIF | Broby Festplats | m | Alvenfors → |
| 19:00 | Ulvsättra Bgf | Ulvsättra Loge | 2m 1g | Lars Erikssons → |
To 15/8 | 16:00 | Årstablick | Årstaliden | 2.5m 1g | Gideons → |
| 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | m | Holidays |
| 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Donnez → |
| 19:00 | Hågelby | Hågelby | m | Allstars → |
Fr 16/8 | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | s | Salsa Cubana → |
Lö 17/8 | 13:00 | Slagsta Gille | Tumba Bruk | g p | Sommarstämma |
| 19:00 | Skansen | Skansen | m | Allstars → |
Vecka 34 19/8 - 25/8 2024 |
Ti 20/8 | 13:00 | Iogt-Nto 31 Drabanten | Liljekonvaljeholmen | m | Hedins → |
| 19:00 | Broby GoIF | Broby Festplats | m | Jive → |
| 19:00 | Ulvsättra Bgf | Ulvsättra Loge | 2m 1g | Holens → |
To 22/8 | 16:00 | Årstablick | Årstaliden | 2.5m 1g | Eklöfs → |
| 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | m | Callinaz |
| 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Martinez → |
| 19:00 | Hågelby | Hågelby | m | Perikles → |
Fr 23/8 | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | s | Bachata → |
Lö 24/8 | 19:00 | Skansen | Skansen | m | Micke Ahlgrens → |
Sö 25/8 | 17:00 | Iogt-Nto 31 Drabanten | Liljekonvaljeholmen | m | Casanovas → |
Vecka 35 26/8 - 1/9 2024 |
Ti 27/8 | 13:00 | Pro Hölö | Wij Gammelgård Hölö | m (g?) | Christer Eklund → |
| 13:00 | Iogt-Nto 31 Drabanten | Liljekonvaljeholmen | m | Kjellez → |
| 19:00 | Ulvsättra Bgf | Ulvsättra Loge | 2m 1g | Gideons → |
To 29/8 | 16:00 | Årstablick | Årstaliden | 2.5m 1g | Janssons Orkester → |
| 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | m | Kjellez |
| 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Jive → |
| 19:00 | Hågelby | Hågelby | m | Casanovas → |
Fr 30/8 | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | s | Salsa Cubana → |
Lö 31/8 | 19:00 | Skansen | Skansen | m | Streaplers → |
September |
Ti 3/9 | 19:00 | Ulvsättra Bgf | Ulvsättra Loge | 2m 1g | Janssons Orkester → |
To 5/9 | 19:00 | Barvaträffen | Barvahallen | m | Micke Ahlgrens → |
| 19:00 | Hågelby | Hågelby | m | Callinaz → |
Fr 6/9 | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | s | Salsa Cubana → |
Sö 8/9 | 17:00 | Iogt-Nto 31 Drabanten | Liljekonvaljeholmen | m | Per Håkans → |
Ti 10/9 | 19:00 | Ulvsättra Bgf | Ulvsättra Loge | 2m 1g | Samzons → |
To 12/9 | 18:00 | Gröna Lund | Gröna Lund | m | Black Jack |
Ti 17/9 | 19:00 | Ulvsättra Bgf | Ulvsättra Loge | 2m 1g | Edwings → |
Sö 29/9 | 14:00 | Stockholms spelmansgille | Jakobsb.gård,Bredäng | p g | Spelmanskafé → |
Oktober |
Sö 27/10 | 14:00 | Stockholms spelmansgille | Jakobsb.gård,Bredäng | p g | Spelmanskafé → |
November |
Sö 24/11 | 14:00 | Stockholms spelmansgille | Jakobsb.gård,Bredäng | p g | Spelmanskafé → |